Saas-Almagell

Nejmenší a nejjižněji položená vesnička v údolí Saastal je Saas-Almagell s 350 obyvateli.

První zmínka o ní se v dějinách objevuje už roku 1291, ale dlouho zůstala zcela izolovaná. Silnice pro auta sem byla protažená na konci 40. let 20. století a první hotel tu vznikl až skoro padesát let poté. Dnes se její domky proměnily především v hotely a apartmány, ale dávné obyvatele připomínají trošku bokem ukrytá tmavá dřevěná stavení, typická pro tuto oblast, či malý hřbitůvek, na jehož náhrobcích jednoznačně převládá jméno Zurbriggen Z této rodiny pochází i místní rodák, nejlepší závodník historie švýcarského lyžování Pirmin Zurbriggen, který během své relativně krátké kariéry vyhrál čtyřicet závodů Světového poháru, čtyři jeho celkové tituly, ale uspěl i v kultovním Hahnenkammu a odnesl si devět medailí z mistrovství světa a zlato ze sjezdu z olympijských her. Jako první na světe také vyhrál Světový pohár ve všech pěti disciplínách. Když se podíváte po okolních kopcích a sjezdovkách, nepřipadne vám to už až tak moc překvapivé.

Z horní části vesnice vyráží dvousedačková lanovka do výšky 1855 m n. m. na Furggstalden. V zimě odtud pokračují tři lyžařské vleky, ale v létě musí ti, kdo chtějí jet ještě výš, vyrazit pěšky paradoxně dolů sotva znatelnou cestičkou, která podchází lanovku. Po asi sedmi stech metrech se dostanou k další dvousedačce, která je vyveze na Heidbodme. Zpočátku vede lesem, ale brzy se začnou objevovat kamenité ostrohy a po chvíli se za zády otevřou úchvatná panoramata. Nahoře ve výšce 2 320 m n. m. už čekají další dechberoucí výhledy na okolní masivy, mezi nimi např. na Monte Rosa s nejvyšším švýcarským vrcholem Dufourspitze.

Nadšenci se odtud mohou vydat na cestu k 8,5 km vzdáleným italským hranicím na horské sedlo Antronapass, během níž nastoupají 616 výškových metrů a nebudou chybět ani jistící řetězy, ale i výhledy na Itálii a Italské Alpy.

Vyrazit lze i na dva kilometry vzdálený výhled na údolí Saastal, který se nachází 319 výškových metrů nad konečnou lanovky. K jeho zdolání je pro ty zdatnější potřeba počítat s asi 50 minutami.

Ti, kteří se chtějí na Heidbodme jen zastavit avužívat si okolních hor, mohou využít k posezení otevřenou terasu horské restaurace. Nabízí místní dobroty, a navíc se tu nemusíte bát, že se nedomluvíte – vede ji Slovák.

Ti odvážnější a aktivnější by si neměli nechat ujít Erlebnisweg Saas-Almagell, tedy Zážitkovou cestu. Začíná asi 400 metrů západně od horní stanice lanovky Furrgstalden. Zdolání této 2,8 km dlouhé cesty už však vyžaduje dobrou kondici a naopak opravdu není vhodná pro ty, kteří se bojí výšek či mají nejistý krok. Po velmi, ale opravdu velmi strmém stoupání tu čekají kovové schůdky, žebříky, jisticí řetězy, ale především dva visuté mosty, tvořené dřevěnými prkny a jisticí sítí. Překonání jejich padesáti metrů délky, vlnící se nad propastí, už vyžaduje značnou dávku odvahy.

Jako odměna se pak nabízejí výhledy na čtyřtisícový masiv Mischabelkette, jemuž vévodí Dóm.

Pokračovat pak lze k horskému hotelu Almagelleralp či vrátit se do Saas-Almagell stezkou kolem vodopádu na říčce Leebach.

Vyrazit do Saastal můžete se mnou na zájezdu CK ČiLe Perla švýcarských Alp Saastal (s kartou) a Ledovcový express. A když při přihlašování napíšete do poznámky ZCEST.EU, dostanete navíc slevu 3 % z ceny (a slevy se v tomto případě sčítají!)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.