Madurodam: místo, kde během chvíle navštívíte celé Nizozemsko!

© Kateřina Lefebvre

„Poznejte celé Holandsko v jednom městě!“, říká motto nejslavnější nizozemské turistické atrakce posledních šedesáti let! A na prostoru 18 000 m² tady opravdu můžete vidět nevídané!

Madurodam – památka na mladého muže

I když to mnohé překvapí, jedná se vlastně o válečný památník, jehož kořeny spadají až do roku 1945. Tehdy 9. února v koncentračním táboře v Dachau zemřel na tyfus devětadvacetiletý podporučík George John Lionel Levy Maduro.

Narodil se v židovské rodině v nizozemské kolonii v Curaçao jako jediný syn židovských rodičů. Po ukončení střední školy se přestěhoval do Leidenu, kde pokračoval na univerzitě studiem práv. 21. listopadu 1939 byl jmenován poručíkem jezdectva v záloze, ale brzy byl již povolán do den Haag. Po kapitulaci Nizozemska v květnu 1940 se stal na krátký čas válečným zajatcem a ve vězení v Scheveningenu pobyl půl roku.

Po propuštění odmítl nosit označení žlutou hvězdou a aktivně se připojil k protiněmeckému odporu. V roce 1943 se rozhodl emigrovat do Londýna, aby tam narukoval, ale byl zrazen a odvezen do Dachau.

Veselý válečný památník

Po skončení druhé světové války se jeho rodiče rozhodli uctít památku svého syna a věnovali 100 000 guldenů na stavbu „usměvavého města“, které by připomínalo jejich syna – Madurodam. Zábavní park a památník v jednom byl otevřen 2. června 1952 jako malá výstavka modelů nizozemské architektury.

Protože byl tento park již od začátku velmi populární a davy návštěvníků se sem jen hrnuly, celý jeho výdělek byl tehdy darován na provoz Studentského sanatoria, které se zabývalo léčbou tuberkulózy. Dnes je zisk rozdělován mezi organizace podporující mládež.

Skutečné město – jen v malém

Že se jedná o skutečné město, je již od počátku zdůrazňováno i tím, že má městskou Radu, tvořenou 22 středoškoláky z den Haag, a také svého starostu. Jako první zastávala tuto prestižní funkci tehdy čtrnáctiletá princezna Beatrix, která ji vykonávala až do své korunovace roku 1980.

Celý areál miniaturního města je rozdělen do čtyř čtvrtí.

„Centrum Madurodamu“ nabízí prohlídku kostelů, sýrového trhu, Rijsmusea, budovy vlády z haagského Binnenhofu, to vše protknuté malebnými grachty. „Madurodamský přístav“ se pyšní rafinériemi, letištěm Schiphol, ale i plovoucími kontejnerovými a vyhlídkovými loděmi, a obdivovat tu můžete i protipovodňovou hráz Maeslantkering. Na „Madurodamské poldru“ stojí moderní obytná čtvrť, ale i staré statky a mlýny. A v „Okolí Madurodamu“ si můžete odpočinout na pláži, vydat se do limburských kopců, prohlédnout si zvířata v rotterdamské ZOO Blijdorp či strávit čas v zábavním parku Efteling.

Pětadvacetkrát zmenšený svět

Ať už se jedná o budovy, stromy, jedno ze 14 000 osobních aut či obyvatele Madurodamu, kterých je tu 66 000, vše je vytvořeno v přesném měřítku 1:25. Na přesnost zmenšených kopií je kladen velký důraz a to, že odpovídají skutečnosti, ověřuje množství odborníků. Původní exponáty se vyráběly ze dřeva, ale dnes se kvůli trvanlivosti více používá mosaz a umělá hmota. Každý model je propracován do nejmenšího detailu, takže návštěvníci tu mohou obdivovat 5 tramvajových souprav, 5 236 stromů, 30 000 cibulových rostlin a 500 kufrů v zavazadlovém prostoru 15 letadel. Mezi tím se táhne 4 250 vlakových a tramvajových tratí a celý park osvětluje 50 000 světel.

O provoz parku se stará 35 stálých zaměstnanců. Jejich úkolem je všechno opečovávat, kontrolovat, opravovat a dohlížet, aby pohybující se exponáty správně fungovaly, což není vůbec jednoduché – jedno osobní auto tu ujede ročně 14 000 km a vlaková souprava ještě o dva tisíce více.

Návštěvníci se tu mohou cítit jako obři v pohádkové zemi a nakouknout do oken královně či na dění na zámořských lodích. Nemusí se však spokojit jen s pasivní rolí diváků, ale mohou si vyzkoušet množství interaktivních činností, ať už je to role hlídače hráze, pilota, strojvůdce či kapitána lodi, který proplouvá zdymadlem na kanálu.

Víte že: Ještě před vchodem do Madurodamu návštěvníky přivítá výjev připomínající nizozemskou legendu. Podle ní chlapec jménem Hansje Brinker zabránil potopě tím, že svým prstem ucpal díru v prasklé hrázi. Dle lidové slovesnosti se jedná o skutečný hrdinský příběh. Jenže o to, odkud chlapec pochází a kde se líčený příběh odehrál, se hádá několik vesnic!

Článek byl publikován na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/madurodam/

í

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.