Holandské květinové korzo: průvod plný vůní

© David Jungblut

Květinové průvody nejsou holandskou specialitou, konají se v Belgii, jižní Francii, Španělsku i mimo Evropu. Nejvíce jich však probíhá po celý rok právě v Nizozemsku. To konané v městské aglomeraci Western Holland je však první v sezóně, největší, neznámější a každý rok se na něj sjíždí miliony turistů z celého světa.

Nizozemsko a květiny patří neoddělitelně k sobě. Každý rok se tu prodá přes jedenáct miliard kusů řezaných květin, z nichž překvapivě první místo zaujímají růže, následované chryzantémami a až poté pro Holandsko typickými tulipány. Zároveň tato země zabírá 75 % světové produkce květinových cibulek.

Květinová velmoc

Vztah Nizozemců ke květinám má zcela praktický základ – v 17. století se začaly využívat v domácnostech pro překonání zápachu a až teprve poté se rozvinul aspekt estetický.

Historie pěstování květin tu souvisí s velkou ekonomickou katastrofou. V roce 1550 spatřil rakouský velvyslanec Ogiez de Busberg v zahradě Cařihradu nádherné obrazce z tulipánů, v Evropě dosud neznámých. Informoval o nich prefekta lékařské zahrady císaře Maximiliána II. Carola Clusia, který později vedl univerzitní zahradu v Leidenu. A právě tady začal množit tulipánové cibulky.

Protože se jednalo o úchvatnou novinku, všichni je zatoužili vlastnit. Na počátku 17. století se tulipán stal symbolem společenského statutu; za jednu cibulku se platily horentní sumy – historické prameny dokládají, že za tři tulipánové cibulky jste mohli získat dům v centru Amsterdamu. Spekulanti dokonce skupovali celé zasázené záhony – aniž by tušili, jestli tu opravdu něco vykvete.

Tulipánová horečka však neměla dlouhého trvání. V roce 1637 se ukázalo, že tulipány vůbec nejsou tak vzácné, jak si všichni mysleli, a lze je velmi snadno pěstovat a rozmnožovat. To vedlo k bankrotu mnohých rodin, ale právě tehdy si Holanďané uvědomili, jak skvělé mají podmínky pro pěstování květin, a začali se soustředit na nové významné hospodářské odvětví: květinářství. A jako nejlepší místo pro ně se ukázal západ provincie Jižní Holandsko – místo, kde záhony byly schovány před Severním mořem dunami a písečná půda skvěle květinám prospívala.

V městské aglomeraci Duin-en Bollenstreek (Region dun a cibulek) mezi Haarlemem a Leidenem je s květinami spojeno vše – na jaře se tu můžete procházet nekonečnými pestrobarevnými kvetoucími poli hyacintů, narcisů či tulipánů, v Aalsmeer probíhá světoznámá burza květin, z nichž jsou rostliny ihned převáženy na letiště Schiphol, odkud putují do celého světa, nachází se tu i proslulý květinový park Keukenhof. Květiny pro tuto oblast jsou synonymem zdrojem obživy i bohatství.

Počátky slavnosti květin

Není proto divu, že vrchol jarní sezóny tu představuje jedna z nejvoňavějších slavností v Evropě – Květinové korzo. K jeho počátkům je nutné vrátit se až do 40. let 20. století. Po druhé světové válce se v Evropě projevovala silná touha po společenském životě a komunitních oslavách; ve většině vesnic v Nizozemsku se konalo mnoho přehlídek a slavností doprovázených hudbou. Roku 1947 se pěstitel hyacintů z městečka Hillegen Willem Warmenhoven chtěl pochlubit svou úrodou, a tak svými květinami vyzdobil valník – vznikla tak legendární velryba z tmavě modrých a bílých hyacintů.

Přestože s tímto vozem projel jen krátkou trasu z Hillegonu do Lisse, nadchl místní obyvatele a inspiroval starosty Sassenheimu a Lisse k založení tradice květinového průvodu, v němž by zahradníci prezentovali na konci jarní sezony svoji úrodu. Během let se trasa přehlídky ustálila na délce asi 40 km.

Cesta květin

Vše začíná v přímořském městečku Noordwijk několik dnů před samotným sobotním průvodem.

Již od středy je tu možné sledovat zdobení alegorických vozů, které jsou přes noc uschovány v klimatizovaných halách, kde na ně stříká vodní mlha, aby květiny zůstaly čerstvé. Dnes přehlídka získala komerční podobu – každý vůz má svého sponzora, který platí návrh, konstrukci a materiál na jeho výstavbu. Realizace projektu je ovšem stále ještě úkolem dobrovolníků, vzešlých především z místních společenských organizací, jako je skaut, dobrovolní hasiči atd.  Večer před dnem D také probíhá večerní osvětlený průvod městem.

Květinový den D

Samotné květinové korzo začíná vždy v sobotu v 9.30. Průvod asi dvaceti náklaďáků a třiceti osobních aut ozdobených přes 1,5 miliony hyacintů a statisíci narcisů, tulipánů a dalších květin vyrazí pomalu na východ přes vesnici Voorhout a Sassenheim, tam se stočí k severu přes Lisse, Hillegen, Bennabroek, Hemstede a večer kolem 21.30 skončí v historickém centru asi stopadesátitisicového Haarlemu, 18 km západně od Amsterdamu. Tady u kanálu Gedempteoudegracht jsou květinové vozy vystaveny až do nedělního odpoledne.

V každé z vesnic se k průvodu přidávají místní kapely, mažoretky, skauti a prezentují se další lokální zájmové organizace – a návštěvníkům nezbývá než závidět bohatý společenský život v nizozemských městečkách a vesnicích.

Keukenhof

Největší nápor turistů však čeká na průvod u Lisse. Samo městečko kromě skvělého sobotního trhu, kde lze zakoupit místní výrobky, nemá moc čím zaujmout, ale v jeho těsně blízkosti se nachází hlavní turistická atrakce regionu – Keukenhof.

Historie tohoto největšího květinového parku Evropy sahá až do roku 1830. Tehdy tu německý krajinný architekt Jan David Zocher upravil zámeckou oboru tak, aby v ní bylo možné pěstovat zeleninu do kuchyně. Od toho také prochází název místa: slovo Keukenhof znamená kuchyňská zahrada. V roce 1949 ji však pěstitelé květinových cibulovin přeměnili na svou „výkladní skříň“,  a tak položili základ k jednomu z nejnavštěvovanějších míst celého Nizozemska.

Dnes tu na 32 hektarech poldru vykvétá sedm milionů cibulovin – jako první to jsou krokusy, následované sakurami, rododendrony, gladiolami, liliemi, narcisy, hyacinty, krokusy, kosatci, … Vrchol sezony parku spadá do první poloviny dubna, kdy se tu objeví květy tisíců tulipánů nepřeberných druhů a barev.

Letošní průvod

Každý rok při ukončovacím ceremoniálu v Haarlemu je vyhlášeno téma Korza na rok příští, aby místní komise pro průvod mohly začít hledat sponzory a vymýšlet co nejoriginálnější zdobení vozů. Během osmašedesáti ročníků mohli diváci sledovat alegorické vozy v podobě nymf, historických postav, dopravních prostředků, obrazů Vincenta van Gogha, korunovačních klenotů, ale i postaviček z kreslených seriálů, jako je např. Kačer Donald či Mickey Mouse.

Letošní 69. ročník květinového korza proběhne 23. dubna a jeho tématem je Květiny a móda. Diváci se mají na co těšit – voňavý průvod alegorických vozů zdobených záplavami květin slibuje jako každý rok fantastický zážitek.

Článek byl publikován 8. 4. 2016 v páteční příloze Víkend deníku Právo

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.