Stěžeň Evropy, hrdě hlásá název nejvyšší rotterdamské věže Euromast. Název v sobě odráží nejen výšku budovy, ale i fakt, že stojí v největším evropském přístavu, který je centrem evropského obchodu.
Jak to celé vzniklo?
Pojmenování budovy bylo avizováno již v roce 1958 v novinách, ještě před tím, než byl v prosinci stejného roku položen základní kámen
Místní pověst praví, že těsně před zahájením stavby si postěžoval starosta města, že na ni není dostatek peněz a její výška tak nepřesáhne tehdejší nejvyšší budovu v zemi – věž dómu Domtoren v Utrechtu. Toto prohlášení vyvolalo velký rozruch a ještě téhož večera starostu navštívili bohatí přístavní podnikatelé, kteří mu předali dostatek peněz, aby nová věž přesáhla potřebných 112 metrů.
Projektem byl pověřen architekt Huig Aart Maaskant, autor světoznámých budov jako např. Groothandelsgebouw v Rotterdamu či hotel Hilton v Amsterdamu. Maaskant nejdříve nechal zpevnit podloží 131 dřevěnými piloty a celou stavbu ukotvil do 1 900 000 kg těžkého betonového bloku, čímž se její těžiště přesunulo pod zem.
Na vrcholu dutého válce o vnitřním průměru devět metrů s šířkou stěn 30 cm umístil prstenec o váze 240 000 kg, který byl na své místo zdvíhán po dobu pěti dní. V něm byla umístěna luxusní restaurace De Rottiserie, v níž hosté jedli vybraná jídla jen stříbrnými příbory.
Ještě 12. března roku 1959 vyhlásily noviny Algemeen Dagblad soutěž. Úkolem soutěžících bylo uhádnout termín dokončení stavby. Vítězem se stal ten, kdo se nejvíce přiblížil datu 26. března 1959. Tehdy bylo přesně minutu před třetí hodinou odpolední, tedy v 14.59, sirénou, která se nesla nad přístavem i městem, oznámeno ukončení stavebních prací.
Euromast jako zahájení Floriade
Slavnostně Euromast otevřela sama nizozemská královna Beatrix o rok později u příležitosti konání první Floriade. Jedná se o dnes již věhlasnou světovou výstavu květinářů, floristů a zahradníků, která se koná na různých místech Nizozemska každých deset let. Návštěvníci tenkrát také mohli po schodech vyjít do repliky kapitánského můstku ve výšce 32 m a v kabině si prohlédnout navigační přístroje a zkusit si, jaké to je řídit námořní loď.
O deset roků později byla ke „stožáru“ dostavěna Spacetower, tedy vesmírná věž, a tím Euromast dosáhl výšky 185 m.
Co tu návštěvníka čeká?
Běžným výtahem vyjede do prvního návštěvnického patra ve výšce 96 metrů, kde může vyjít na větrnou plošinu a prohlédnou si z výšky město a okolí. Když však vyjde po otevřených schodech ještě výš, dostane se ke vstupu do zvláštní místnosti. Je kruhová, bez oken a má sedadla kolem vnitřního prstence. Po chvíli se rozjede a pomalu otáčivým pohybem kolem středu stoupá 85 metrů vzhůru. Návštěvníkům se otevře před očima úchvatný pohled. Při příznivém počasí se jim nabídne rozhled přes 30 km a zahlédnou mohou i Antwerpy či den Haag.
Není divu, že o návštěvníky nemá Euromast nouzi a dosud ho navštívilo přes šest milionů lidí.
V roce 2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celé věže, při níž se mimo jiné zcela změnil a zmodernizoval interiér restaurace. Hlavní motto celé renovace znělo: „Změní se všechno, kromě výhledu.“
Když hledáte jiné dobrodružství
Pro ty, kteří by ocenili zážitek s více adrenalinem, nabízí Euromast každý víkend od května do září slaňování a ještě větší extrémisté tu vždy poslední neděli v měsíci mohou dosáhnout rychlosti 100 kilometrů v hodině při skluzu po laně.
Pro ty romantičtěji založené má věž připravené dva přepychové pokoje umístěné na střeše restaurace. A noc ve stometrové výšce v proskleném pokoji určitě stojí za to!
Článek byl publikován 4. 2. 2015 na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/euromast/
Přidejte odpověď