„Jediné místo, kde mohu opravdu relaxovat,“ prohlásila královna Alžběta II. o své lodi Britannia. A kdo tuto poslední jachtu britského panovnického rodu navštíví, vůbec se jí nebude divit.
Několikasetletou tradici královských jachet založil Karel II. roku 1660. Lodní doprava představovala až do 20. století nejpohodlnější možnost cestování a zároveň umožňovala i přepravu obrovského množství královských doplňků – jela-li Alžběta II. na oficiální státní návštěvu, přišlo na palubu až pět tun zavazadel.
Novou jachtu, která měla nahradit loď HMY Victoria a Albert III. z roku 1899, si objednal v loděnicích John Brown´s Clydebank Shipyard už Jiří VI. roku 1939. Projekt byl však kvůli válce přerušený a znovu přišel v potaz až na počátku 50. let.
Slavný začátek
Jedna z nejproslulejších lodí na světě byla na vodu spuštěna 16. dubna 1953. I přes prudký liják se tohoto ceremoniálu zúčastnily davy lidí, které si přesně ve 14.30 vyslechly královninu větu: „Nazývám tuto loď Britannia.“ Dle BBC zbytek projevu zanikl v jásotu davů, neboť jméno lodi bylo až do poslední chvíle přísně střeženým tajemstvím. O rok později loď vyplula na svoji první cestu – jejím cílem byla Malta, kam dorazila za devět dnů.
Britannia byla zařízena pro 240 námořníků a královskou rodinu a její hosty se 45 sloužícími. Byla vybavena více čluny než jakékoli bojové plavidlo a po válečných zkušenostech byla navržena tak, aby mohla v případě nutnosti sloužit jako loď nemocniční.
V přední části nejvyšší z pěti palub se nachází velitelský můstek. Pod ním byly kabiny velitele i admirála lodi – ten měl dokonce i soukromou jídelnu, kterou využíval v dny, kdy nestoloval s příslušníky královské rodiny. Jako jediný ze všech námořníků využíval také i svou vlastní koupelnu a obrovskou skříň s mnoha uniformami, neboť se dle svých povinností převlékal až dvanáctkrát za den. Pod jeho kabinou se nacházely ložnice důstojníků, jejich společenská místnost s televizí a barem a ještě níže kabiny řadových námořníků.
Plovoucí palác
Hlavní stěžeň uprostřed lodi opticky odděluje pracovní část jachty od místnosti obývaných královnou a jejími hosty. Ta je ukončena vyhlídkovou palubou, kterou cestující využívali pro odpočinek, slunění, hry, ale i pro osvěžení ve skládacím bazénu. Konaly se tu však také formální státnické návštěvy, recepce a paluba poskytovala ideální místo pro společné oficiální fotografie.
Podlahu z dvou palců vysokých prken z týkového dřeva každý den kartáčovali mladší námořníci slanou vodou. Svou práci skončili do 8.00, přičemž vše muselo probíhat v naprosté tichosti, aby nerušili spící panovnici. V blízkosti jejích kajut také posádka nenosila čepici – námořníci tím pádem nebyli v uniformě, a tak královská rodina byla ušetřena neustálého odpovídání na jejich salutování. Navíc tu všichni museli nosit tenisky, aby dřevěnou podlahu nepoškodili.
Přímo na palubu ústí tzv. sluneční lóže. Na jejím zařizování se aktivně podílela sama královna a její manžel; bambusový nábytek koupili na své cestě do Hongkongu. Tento rodinný pokoj byl využíván pro neformální snídaně a odpolední čaje, ale zabudované skříňky s barem, gramofonem a stolními hrami svědčí o tom, že tu jeho obyvatelé i rádi odpočívali. Každého zaujme soudek používaný od dob královny Victorie do roku 1970, z nějž se vydával námořníkům denní příděl rumu.
Líbánky i státní návštěvy
Na tuto větší místnost navazují ložnice. Apartmá královny a jejího manžela se skládá ze dvou pokojů propojených dveřmi. Povlečení si zvolila sama královna – použila povlečení zakoupené pro královnu Victorii a nechala si na něj vyšít svůj monogram.
Protější ložnice je jako jediná na celé lodi vybavena dvojlůžkem – nainstalovat jej sem nechal princ Charles před svou šestnáctidenní svatební cestou s princeznou Dianou. Ti ovšem nebyli jediní, kdo jachtu k tomuto účelu využili. Své líbánky tu prožila roku 1960 princezna Margaret a později také princezna Anna i její bratr Andrew.
Na nižší palubě se nachází dalších šestnáct kabin pro hosty, kde přespávalo mnoho významných osobností. V roce 1994 to byli např. manželé Clintonovi a noc tu strávil i Nelson Mandela.
V tzv. Zlatém podlaží se nachází královská jídelna a salón, které pojaly až 250 hostů. Jsou vybavené nádherným pohodlným nábytkem, a kdo by soudil jen dle fotografií, určitě by netipoval, že tyto místnosti se nenachází v paláci.
V době vzniku lodi bylo nemyslitelné, aby královna cestovala bez svého Rolls-Royce Phantom 5, takže na palubě vznikla i garáž pro toto unikátní vozidlo. Dostat ho do ní ale nebylo vůbec jednoduché – auto muselo být vyzvednuto v dopravníku na speciální kolejnice, ale i tak se do garáže vešlo pouze s odmontovanými blatníky. I z těchto důvodů začala panovnice využívat pro dopravu v navštěvovaných zemích místní vozidla a garáž se změnila v pivní sklep.
Konec slavné lodi
126 metrů dlouhá a 17 metrů široká jachta má za sebou celkem 1 0087 623 námořních mil. Kotvila v 600 přístavech ve 135 zemí a byla využita na 968 oficiálních cestách. Když ji roku 1997 měla nahradit jachta nová, v parlamentních volbách zvítězila strana, která přesvědčila královnu o nevýhodnosti této investice. Při své poslední plavbě z Hongkongu zakotvila loď 11. 12. 1997 v Portsmouth, odkud se o pět let později přesunula do Edinburghu.
Přidejte odpověď