Saas-Grund

Asi v polovině údolí Saastal, o něco níže než Saas-Almagell, leží v nadmořské výšce 1559 metrů vesnička Saas-Grund.

Ví se o ní, že byla osídlena asi už v době bronzové a že ve středověku tu bývalo významné trhové město. Díky aktivitě faráře Johanna Josefa Imsenga, který byl nadšeným propagátorem horské turistiky, tu už roku 1833 vyrostl první hotel. Největší rozvoj turismu však nastal až po dokončení silnice v roce 1938 a dnes tu jsou ubytovací kapacity připraveny pro zhruba tři a půl tisíce osob (přičemž místních tu oficiálně žije kolem tisícovky).

Po celý rok odtud od časného rána vyráží kabinová lanovka na Kreuzboden v nadmořské výšce 2 397 metrů. Odtud pak lze pokračovat ještě o skoro 750 metrů výše na Hochsaas. Když budete mít štěstí a když odoláte kochání se výhledy na okolní masivy, můžete tu na svazích zahlédnout kozorožce či bělokura horského.

Přestože už od konečné lanovky se nabízejí úchvatné pohledy, stojí za to zdolat převýšení asi pětaosmdesáti výškových metrů a projít si zhruba kilometr dlouhý okruh, který vede až skoro k ledovci Trifgletscher.

Tento „krasavec“ začíná na vrcholu Weissmies ve výšce asi 4 000 m n. m. a táhne se délkou 2,5 km do 2 750 m n. m. Jeho vodu odvání říčka Triftbach, která se vlévá do Saaser Vispa. Ledovec neblaze vstoupil do povědomí lidí především v září 2017, kdy hrozilo jeho zhroucení, takže ze Saas-Grund musely být evakuovány stovky obyvatel. Naštěstí se katastrofa vesnici nakonec vyhnula.

Na krátké okružní cestě jsou připraveny tabule s informacemi o nejvyšších vrcholech Švýcarska a několik čtyřtisícovek je odtud i vidět. Patří k nim např. Laggishorn, Weissmies, Täschhorn či Dóm.

Za dobrého počasí stojí určitě za to vrátit se lanovkou na Kreuzboden a vydat se na sedm kilometrů dlouhou túru po kamenném úbočí směrem k horskému hotelu Almagelleralp.

Cestou se stoupáním asi 185 metrů a klesáním necelých 400 výškových metrů jsou připraveny informační tabule o místní flóře a obdivovat lze voňavé kytky všech barev. Při troše štěstí tu najdete i symbol Alp protěž. Potkat tu lze i stádo ovcí, které si užívají pozornost turistů.

Po většinu cesty se pak otvírají dechberoucí výhledy na vesnici Saas-Fee na druhé straně údolí a masivy a ledovce nad ní.

Po asi čtyřech hodinách cesta končí u proslulého horského hotelu Almagelleralp v srdci vysokých hor. Jen málokdo tu odolá nabídce lokálních specialit, k nimž patří např. skvělé polévky, raclette, těstoviny, sýrové talíře či prkénka s uzeným masem. Ochutnat zde lze i bramborovou placku rösti se sýrem či klobásou a doporučit můžu i úžasné koláče dle denní nabídky.

Pro ty, kterým se už nechce dál, hotel nabízí i možnost přespání.

Nejkratší cesta do „civilizace“ odtud vede kolem říčky Leebach do asi tři kilometry vzdáleného Saas-Almagell. Je však nutné počítat s pořádným klesáním, které se pohybuje kolem pěti set výškových metrů.

Vyrazit do Saastal můžete se mnou na zájezdu CK ČiLe Perla švýcarských Alp Saastal (s kartou) a Ledovcový express. A když při přihlašování napíšete do poznámky ZCEST.EU, dostanete navíc slevu 3 % z ceny (a slevy se v tomto případě sčítají!)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.